Območno stičišče
POZDRAV POLETJU 2022
Zveza kulturnih društev Kranj, ki jo vodi Mija Aleš pripravlja že
10. POZDRAV POLETJU, v soboto, 18. 6. 2022, od 8.30 do 13.00 ure, na Glavnem trgu v Kranju.
To je tudi sklepni dogodek 9. Teden ljubiteljske kulture (TLK) ki poteka z razširjenim terminom med 20. majem in 19. junijem 2022. S Tednom ljubiteljske kulture osveščamo in pod enotno podobo predstavljamo vse, ki svoj talent, čas in energijo brez nadomestila namenjajo ljubiteljski kulturi ter tako bogatijo sebe in družbo.
Gre za največjo prireditev ljubiteljske kulture v Sloveniji in tradicionalni začetek poletnih prireditev v kranjskem mestnem jedru, poteka zadnjo šolsko soboto in predstavlja letni pregled dela naših kulturnih društev.
Tako za izvajalce, kot za udeležence in za splošno javnost ima prireditev POZDRAV POLETJU poleg umetniške vrednosti še v tem času posebej pomembno sprostitveno in celo terapevtsko vlogo.
Pozdrav poletju je dolgoletni projekt Zveze kulturnih društev, kjer se od jutra do popoldneva na trgu pri vodnjaku predstavljajo kulturna društva (glasbeniki, folklore, zbori, likovniki, literati, mažoretke, kotalkarice…) s prek 330 nastopajočimi, z izjemno raznolikim kulturnim sporedom, kar je edinstveno v širšem okolju.
Pevski zbori: Mysterium, Dobrava Naklo, zbor Petra Liparja DU Kranj, mešani zbor Lipnica – Kamna Gorica, Svoboda Stražišče, Maj Kranj
Folklorne skupine: otroška in mladinska skupina KD Brdo, FS Sava, članska skupina, mlajša otroška skupina, glasbena skupina ter starejša otroška skupina FS Iskraemeco,
Mažoretni in twirling klub, kotalkarski klub, kulturni klub Liberius Cerklje, literati in likovniki …
Ob tem poteka še pester sejem nevladnih organizacij iz vseh področij delovanja: kranjski likovniki, LIK Naklo, rokodelci, interesno združenje Podbreška potica, Rekreatur Kranj, Center za trajnostno mobilnost Kranj, gorenjska kmečka mladina, kulturna društva, Zavod Kres, medgeneracijsko društvo Z roko v roki …
Razstava umetniških del priznane umetnice
Spoštovani,
prisrčno Vas vabimo na ogled razstave umetniških del priznane umetnice
BARBE ŠTEMBERGAR ZUPAN
v Območnem stičišču kulturnih društev – ZKD Kranj, Glavni trg 23, Kranj
Razstava je na ogled od 1. 10. 2021 do 16. 10.2021
po urniku: 1. oktobra 2021, od 18.00 do 20.00 ure,
od ponedeljka do petka med 17. in 19. uro, v soboto med 10. in 12. uro.
Ogled je mogoč tudi izven urnika, po dogovoru na tel. št. 041 762 811.
Pri ogledu razstave upoštevamo veljavne pogoje in ukrepe NIJZ!
Vabljeni na Festival razgledov, ki razkriva umetnost in kulturo sosednjih držav.
Srečanje s Koroško
Glasbena skupina Klakradl
Birgit Radeschnig, vokal in besedila
Nicole Radeschnig, vokal in clarinet
Markus Fellner, klarinet, vokal, cajón
Stefan Kollmann, harmonika
Koncert na ulici, pri vodnjaku, na Glavnem trgu 23, 4000 Kranj
Sobota, 24. julij 2021, ob 10. uri
Vstop je prost.
Koroško poletje na poti s skupino Klarkladl / Carinthicher Sommer unterwegs mit Klakradl.V Sloveniji se bo Koroško poletje na poti ustavilo v Kranju, s svežimi aranžmaji ljudskih napevov iz alpsko-jadranske regije, Furlanske skladateljice Marie Beatrice Orlando na besedila Birgit Radeschnig ter Elene Messner.
Kvartet Klakradl, se predstavlja v izvirnih kostumih festival in razširja prijetno zveneče veselje po Koroški, Sloveniji in Furlaniji. Poznani so po svojih nastopih zunaj odrov, v galerijah, muzejih, na postajah, v vlakih …
Ulični koncert ZKD Kranj pripravlja v sodelovanju s festivalom Koroško poletje/Carinthisher Sommer iz avstrijske koroške, Avstrijskim kulturnim forumom iz Ljubljane, Mestno občino Kranj in Zavodom za turizem in kulturno Kranj.
Vabljeni na Festival razgledov, ki razkriva umetnost in kulturo sosednjih držav.
»Festival razgledov« v Kranju pripravljamo ob robu slovenskemu predsedovanju Svetu EU, s predstavitvijo kultur sosednjih narodov, Madžarske, Avstrije, Italije in Hrvaške.
V juliju se bomo srečali z madžarsko in avstrijsko kulturno dediščino.
Nepozabna Madžarska
Razstava Pogled na Madžarsko
Petek, 16. julij 2021, ob 11. uri, odprtje
na Glavnem trgu 23, pri vodnjaku v Kranju, v Območnem stičišču kulturnih društev – ZKD Kranj. Na ogled bo do 10. avgusta 2021, med 11. in 16. uro. Najave na tel. 041 762 811.
Kitarski koncert Dávida Pavlovitsa
Sobota, 17. julij 2021, ob 20.30 uri
na Pungertu, Trubarjev trg 6, 4000 Kranj.
Od 27. maja do 7. junija 2021, bo v galeriji Območnega stičišča ZKD Kranj na Glavnem trgu 23, v organizaciji makedonskega kulturnega društva Sv. Ciril in Metod, na ogled pregledna razstava del letošnjega Ažbetovega nagrajenca, akademskega slikarja, mag. Boge Dimovskega.
Boge Dimovski
Slikar, risar, grafik, restavrator, kipar, likovni kritik in pedagog Boge Dimovski je bil rojen 25. januarja 1952 v Ropotovem v Republiki Makedoniji. Študiral je na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo, pri profesorjih Kiarju Mešku, Marku Šuštaršiču, Štefanu Planincu, Janezu Berniku, Ježetu Ciuhi, Zvestu Apolloniju, Marjanu Pogačniku in Bogdanu Borčiču. Iz slikarstva je diplomiral leta 1978 pri profesorjih Špelci Čopič in Štefanu Planincu. Istega leta je bil sprejet v Zvezo društev likovnih umetnikov in se vpisal na podiplomski magistrski študij konservatorstva in restavratorstva, kjer je diplomiral leta 1981 pri profesorju Francu Kokalju.
Jeseni istega leta se je vpisal na podiplomski magistrski študij grafike, kjer je diplomiral leta 1983 pri profesorjih Francetu Curku in Bogdanu Borčiču. Leta 1987 je bil habilitiran v visokošolskega učitelja z nazivom docenta za grafiko na Univerzi v Ljubljani. V istem letu se je zaposlil v na novo ustanovljenem Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani kot grafik specialist oz. strokovnjak za klasične grafične tehnike umetniškega tiska. Leta 1990 je bil ponovno habilitiran v docenta za predmeta risanja in grafike na Univerzi Cirila in Metoda v Skopju. Odpovedal se je delovnemu mestu profesorja za navedena predmeta na Fakulteti za umetnost v Skopju. Leta 1995 so mu ponovno potrdili naziv docenta za grafiko na Univerzi v Ljubljani. Od osamosvojitve Slovenije je le to zastopal in promoviral s svojimi likovnimi deli na štirih kontinentih sveta in bil za svoje delo tudi nagrajen. Do sedaj je prejel 7. nacionalnih ter 13. mednarodnih nagrad med drugim v Egiptu, Bolgariji, ltaliji, Ameriki, Nemčiji in Avstraliji. Od leta 2006 se je v MGLC-ju zaposlil za polovični delovni čas, ostali čas pa deluje kot svobodni umetnik. Leta 2015 je prejel naziv muzejski svetnik. Ukvarja se s kuratorstvom in piše likovne recenzije.
Kot član strokovnih žirij, ki jih organizira Društvo slovenskih likovnih umetnikov skrbi za izbor umetniških del za razstave članov društva ter s svojimi spremnimi besedili in likovnimi kritikami prispeva pri njihovih samostojnih in skupinskih razstavah.
Boge Dimovski sodeluje z Makedonskim kulturnim društvom sv. Cirila in sv. Metoda v Kranju kot nosilec projekta »Likovna multilaterala« in »Prešernovo oro« Kranj. Kot nosilec in kurator projekta vodi izbor avtorjev in njihovih likovnih del. Ob podpori UO društva je organiziral 83. samostojnih in skupinskih razstav slovenskih in makedonskih likovnih umetnikov in likovnih umetnikov iz drugih držav. Od leta 2012 pod okriljem Makedonskega kulturnega društva sv. Cirila in sv. Metoda organizira slikarsko kolonijo za odrasle in od leta 2017 tudi likovno kolonijo za otroke osnovnih šol iz Slovenije. Z nastalimi likovnimi deli pripravi razstavo in napise likovno recenzijo.
Vabimo vas na odprtje fotografske razstave Andreja Pavlina.
V torek, 4. maja 2021, ob 17. uri v galeriji Območnega stičišča Zveze kulturnih društev Kranj, Glavni trg 23, Kranj.
Na razstavi “Kam pa danes” bo Andrej Pavlin na svojstven način predstavil ujete trenutke pokrajine in navdihujoče razglede z naših gora.
ANDREJ PAVLIN
Je ljubiteljski fotograf. V prostem času hodi po gozdovih, poljih, hribih in gorah kjer raziskuje svet in išče edinstvene trenutke, ki jih ujame v objektiv.
Fotografira tako podnevi, kot tudi ponoči. Narava, ki je dinamična in se ves čas spreminja, ga je od nekdaj navdihovala, zato se vendo znova vrača nazaj.
Za fotografiranje je Andreja Pavlina navdušil njegov bratranec. V šestih letih je zelo izpopolnil čut za zajemanje trenutkov iz žive in nežive narave, neokrnjene in urbane pokrajine. Uspešno se udeležuje fotografskih natečajev. Pri Planinski zvezi Slovenije #ljubimgore so bile njegove fotografije večkrat izbrane med 10. najboljših.
Predan je umetnosti. Poleg fotografiranja je Andrej tudi pevec v dveh pevskih zborih in sicer KPZ Mysterium in CeMPZ Andreja Vavkna.
Razstava bo na ogled med tednom, od 5. maja do 15. junija, 2021 med 10. in 16. uro.
Za ogled in brezplačno vodenje se najavite na telefonsko številko 041 762 811.
Retrospektivna razstava likovnih del Bince Lomšek.
Likovna razstava »SREČANJA« je retrospektiva, ki predstavlja velik del slikarskega delovanja Bince Lomšek od njenih začetkov do danes. Različne tehnike in stili, predvsem pa zanimivi motivi predstavljajo njeno likovno vsestranskost. Od tako imenovanih ljubljanskih motivov, do kubističnih poizkusov, sečoveljskih solin, naravnih oblik oljke, do nevihtnih kot sta motiva Pred nevihto in Nevihta bo, do Kaosa (kače) so njene slike polne simbolizma.
BINCA LOMŠEK
Binco Lomšek od nekdaj veseli vsestransko ustvarjanje. Od upokojitve, leta 2005, pa ljubiteljsko ustvarjanje v vseh pogledih nadgrajuje. Oblikovala je glino, kasneje se je usmerila v literaturo – pisanje pesmi in slikarstvo. Najprej pri Lipi v Domžalah, zdaj že deveto leto deluje v Likovnem društvu Mengeš. Vsakega izziva se loteva z vso vemo, privlačijo jo nenavadni pogledi, novi zorni koti za ustvarjanje tako v slikarstvu kot tudi v fotografiji.
Njeno uspešno delo potrjujejo številne nagrade, med njimi Srebrna paleta in trije certifikati Zveze likovnih društev Slovenije, nagrade in priznanja na različnih fotografskih natečajih po Sloveniji, njene fotografije pa so se prikazovale tudi kot ozadja na TV SLO2 in POP TV. Imela je že nekaj samostojnih fotografskih razstav (prva fotografska razstava je bila septembra 2015) ter več skupinskih slikarskih razstav. Redno sodeluje na delavnicah in ex temporih.
Posebno poglavje je kreacija novih uporabnih predmetov iz starih oblačil. Binca Lomšek je tudi prostovoljka, ki dobrodelno šiva punčke iz cunj, s katerimi obdaruje otroke iz socialno šibkih družin. Pri Zvezi prijateljev Mladine Ljubljana Moste Polje so izjemno zadovoljni, da vztraja pri ustvarjanju, saj je trden člen Verige dobrih ljudi.
Razstava bo odprta do 23. 3. 2021, med 10. in 16. uro.
Podaljšujemo ogled razstave do konca meseca marca, razstava bo odprta do 31. 3. 2021.
Za ogled in brezplačno vodenje se najavite na telefonsko številko
041 762 811.
Vrata Območnega stičišča kulturnih društev – Zveze kulturnih društev Kranj, na Glavnem trgu 23, 3. decembra na stežaj odpirajo za ogled razstave in poslušanje poezije, razstava bo tudi posneta in se boste po njej lahko virtualno sprehodili po spletu.
Dr. France Prešeren, največji slovenski pesnik, njegovi soneti in romance… Z njegovo poezijo smo Slovenci, v literarnem pogledu, postali enakovredni evropskim narodom. Kaj ga je zaznamovalo? S katerimi dvomi in preprekami se je boril in kalil, kdo mu je stal ob strani?
Tako se s citatom iz Gazele 6 sprašujemo ob odprtju razstave o življenju in delu Franceta Prešerna, v njegovem mestu, Kranju, ki je na ogled v času od 3. decembra 2020, do 8. februarja 2021, ter stalno na spletu.
Avtorji razstave so BB Teater – Bojan Bešter in ZKD Kranj – Mija Aleš.
Razstavo Milana Batiste Obujenke v prostorih Območnega stičišča kulturnih društev – Zveze kulturnih društev Kranj, smo odprli v okviru Jenkovih dnevov 2017. Razstavo je priredilo Kulturno društvo Simona Jenka – Šmonca Mavčiče v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Kranj.
JENKOVI DNEVI 2017 – petek, 20. oktober
Po poti VAJEVCEV – od Ljubljane do Kranja
Fran Erjavec – Ljubljana ob 08:30
Jenkovi dnevi so se pričeli v Ljubljani na Erjavčevi cesti 1, pred SNG Drama z nagovorom predsednika Društva slovenskih pisateljev Iva Svetine med potovanjem proti Vodicam.
Valentin Zarnik –Vodice – Repnje ob 09:00
V rojstni vasi Jerneja Kopitarja Repnje, v vodiški občini, se je rodil tudi vajevec Valentin Zarnik – poznani slovenski pisatelj in politik, govornik na mnogih ”slovenskih taborih” v drugi polovici 19 – tega stoletja. Domačini, skupaj z županom Francom Šuštarjem, so nam predstavili zanimivo vas Repnje in nam ponudili osvežilno okrepčilo – med katerim so tudi znane Vodiške preste.
Simon Jenko – Podreča ob 10:30
V Podreči so nam kratko predstavili Sorško polje in Jenka po romanu Simon iz Praš – avtorja Ivana Preglja.
Ivan Tušek – Železniki – Martinj vrh ob 12:00
V Selški dolini smo obiskali Martinj vrh Megušnico – rojstni kraj vajevca Ivana Tuška, kjer so domačini pripravili krajši program na temo Tuškovih leposlovnih in pedagoških del. Nagovorila sta nas župan mag. Anton Luznar in avtorica knjige o Tušku Marija Gasser. Na dvorišču smo bili udeleženci izleta pogoščeni z okusi iz Selške doline.
Valentin Mandelc – Kranj ob 16:00
Pred nagrobnikom Simona Jenka v Prešernovem gaju smo se srečali z osnovnošolci OŠ Simona Jenka Kranj, ki so pripravili krajšo prireditev, obiskali smo spominske plošče v Tomšičevi ulici in si obenem ogledali mesto Kranj.
ODPRTJE razstave Milana Batiste Obujenke v prostorih Območnega stičišča kulturnih društev – Zveze kulturnih društev Kranj.
Na koncu so nas še pogostili v prostorih Kranjske hiše in ob cca 18:00 zaključili s Jenkovim dnevom.
Potovanja so se udeležili tudi nekateri letošnji nominiranci za Jenkovo nagrado, ki so se predstavili na posameznih postankih.